L4 z powodu bolesnej miesiączki

konsultacje lekarskie online

L4 z powodu bolesnej miesiączki

 

Tylko kobiety wiedzą, ile niedogodności niesie czasem za sobą miesiączka. Dużo słyszymy o urlopie menstruacyjnym, ale wciąż brakuje tej kropki nad i. Jak kobiety sobie radzą z bolesnymi miesiączkami? Czy lekarz może wystawić L4 z powodu bolesnej miesiączki?

 

„Miesiączka musi boleć” i „taka kobieca natura”

Ile razy kobiety słyszały takie hasła od swoich najbliższych, współpracowników, szefostwa, czy nawet lekarzy ginekologów. Tak, w XXI wieku, ginekolog jest w stanie powiedzieć kobiecie, że taka jest natura. Jest to kompletną bzdurą i na szczęście coraz więcej kobiet ma tę świadomość i szuka samodzielnie pomocy u specjalistów w całym kraju. W tym bardzo pomagają konsultacje online, dzięki temu lekarz na odległość może zlecić badania, które mogą pomóc znaleźć przyczynę bólu menstruacyjnego. Oczywiście, nie w każdym przypadku konsultacja online pomoże, ponieważ w wielu przypadkach konieczne jest badanie fizykalne, a także np. badania USG.

Wielu zapyta: co jeszcze oprócz bólu może dolegać kobietom? Niestety oprócz bólu, wiele kobiet odczuwa ogólne rozdrażnienie oraz brak koncentracji i rozdrażnienie. Najczęściej przez pierwsze trzy dni miesiączki kobiety mają największe niedogodności, przez co spada im np. produktywność w pracy.

Bolesna miesiączka nie zawsze oznacza np. obfitą miesiączkę, ale w przypadku młodych kobiet często to idzie w parze z w powodu nieuregulowanej gospodarki hormonalnej. Dopiero po jakimś czasie, jeśli nie ma żadnych chorób i zaburzeń, gospodarka hormonalna pracuje jak należy, a obfitość miesiączek się minimalizuje.

 

Co mówi polskie prawo w przypadku kobiecej miesiączki?

Na ten moment niestety nic. Bywają głosy, że trwają pracę nad urlopem menstruacyjnym, który doskonale sprawdza się np. w Japonii. Na ten moment kobiety są pozostawione same sobie i samodzielnie muszą sobie radzić z bólem, a także innymi nieprzyjemnościami.

Lekarz online nie może wystawić L4 z powodu bolesnej miesiączki, ale może wystawić je na podstawie dolegliwości, które utrudniają funkcjonowanie. Na szczęście coraz więcej firm prywatnych dostrzega problem i samodzielnie zezwala na urlop z powodu miesiączki, co przekłada się na zadowolenie z pracy. Niestety bywają też miejsca, gdzie kobieta jest pozostawiona sama sobie i jeśli pracuje ona na umowie o pracę, może skorzystać z urlopu na żądanie, który wynosi cztery dni w roku kalendarzowym.

Wiele kobiet czas miesiączki przechodzi bezboleśnie, ale wiele z nich marzy o tym, aby bezboleśnie przewrócić się na drugi bok na łóżku. Dlatego w tej kwestii nie można wszystkich kobiet wrzucać do jednego worka.

 

Co najczęściej wpływa na bolesną miesiączkę?

Wiele kobiet zmaga się z wtórną bolesną miesiączką, którą może powodować:

  • wkładka wewnątrzmaciczna z miedzią. Może ona powodować bolesne miesiączki przez pierwsze pół roku od założenia przez ginekologa,
  • mięśniak macicy,
  • polipy macicy,
  • endometrioza,
  • zapalenie narządów miednicy mniejszej.

 

W trakcie bolesnej miesiączki kobiety najczęściej sięgają po tabletki przeciwbólowe, rozkurczające oraz wykonują ciepłe okłady przy pomocy termoforu. Dla niektórych kobiet dobrym rozwiązaniem na ból jest aktywność fizyczna, jednak w pierwszy dzień miesiączki warto zminimalizować wykonywanie ćwiczeń.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy to prawda, że przy bolesnych miesiączkach może pomóc antykoncepcja hormonalna?

Tak. Ponieważ wprowadzenie antykoncepcji hormonalnej wiąże się ze zniknięciem ‘prawdziwej miesiączki’. Krwawienie występujące po każdym wykorzystanym opakowaniu tabletek związane jest z przerwą między drugim opakowaniem.

Czy ginekolog podczas konsultacji online wystawi L4 z powodu bolesnej miesiączki?

W polskim prawie pracy nie ma takiej możliwości na ten moment, ale lekarz online może wystawić L4 z powodu dolegliwości związanych z miesiączką. Np. gdy występuje silna biegunka i wymioty.

Czy każda miesiączka trwa tyle samo u każdej kobiety?

Nie. Czas trwania miesiączki może się różnić, ponieważ wpływa na nią wiele czynników, takich jak stres, przyjmowane leki, czy pogoda.

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!