Tabletki antykoncepcyjne bez recepty

konsultacje lekarskie online

 

Antykoncepcja hormonalna w Polsce jest wydawana jedyne na podstawie recepty, dlatego tabletki antykoncepcyjne bez recepty nie są możliwe do kupienia w naszym kraju. Aby móc bezpiecznie przyjmować antykoncepcję hormonalną, należy zgłosić się do lekarza ginekologa, który zleci zestaw badań i na podstawie ich wyniku dobierze odpowiednią antykoncepcję hormonalną.

 

Antykoncepcja w Polsce – temat tabu, który należy przełamać

Żyjemy w czasach, w których kobieca i męska wiedza jest szeroka, jeśli chodzi o zakres antykoncepcji i dostępu do niej. Polki i Polacy coraz częściej świadomie decydują się na późniejsze rodzicielstwo, aby na pierwszym planie postawić siebie i swoje potrzeby. Niestety nie jest to do zaakceptowania przez osoby dużo dojrzalsze, te osoby nie są w stanie zrozumieć, że nie każda para marzy o ogromnej rodzinie i że nie każda 20-latka chce być już mamą. Takie zgrzyty pokoleniowe powodują budowanie murów wokół antykoncepcji i dostępu do niej, co nie powinno mieć miejsca, ponieważ bezpieczny i stały dostęp do antykoncepcji hormonalnej oraz antykoncepcji awaryjnej może zapobiec wielu nieszczęściom, które spada na osoby niegotowe na rodzicielstwo. Tabletki antykoncepcyjne bez recepty to podstawa krajów europejskich odpowiednio wyedukowanych z zakresu antykoncepcji, Polsce jeszcze bardzo daleko do osiągnięcia jakiegokolwiek zadowalającego poziomu w tym zakresie.

 

Dostępna antykoncepcja hormonalna

Tabletki antykoncepcyjne bez recepty nie są do kupienia w Polsce, tak samo jak inne opcje, takie jak krążki dopochwowe, wkładki domaciczne, plastry, zastrzyki hormonalne oraz implanty. Te metody są mianowane antykoncepcją hormonalną, ponieważ w nich zawarte są syntetyczne pochodne hormonów żeńskich, które odpowiednio wpływają na kobiecy organizm. Z racji posiadania w składzie hormonów, które mogą znacząco wpływać na funkcjonowanie organizmu oraz mogą mieć wpływ na rozwinięcie się różnych schorzeń, należy przed pierwszym użyciem udać się do lekarza ginekologa. Ginekolog ma obowiązek zlecić badania oraz przeprowadzić wywiad lekarski, na podstawie którego określi ewentualne ryzyko przyjmowania antykoncepcji hormonalnej oraz dostosuje odpowiednią formę do warunków zdrowotnych.

 

Antykoncepcja, na którą nie jest wymagana recepta

Jak już wiadomo, w Polsce nie są do dostania tabletki antykoncepcyjne bez recepty. Szukając alternatywy, osoby mogą skorzystać z metod naturalnych, chemicznych oraz mechanicznych:

  • metoda mechaniczna polega na skorzystaniu m.in. z prezerwatywy dla mężczyzn, z prezerwatywy dla kobiet (femidomy) oraz z kapturka naszyjkowego. Dodatkową zaletą korzystania z tej formy antykoncepcji jest fakt, że chronią one również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a niestety wskaźnik zakażeń w Polsce z każdym rokiem rośnie,
  • metoda chemiczna oznacza, że kobieta korzysta z globulek dopochwowych oraz pianek, kremów i żeli antykoncepcyjnych, w których został zastosowany środek plemnikobójczy,
  • metoda naturalna to korzystanie z kalendarzyka, metody termicznej oraz metody Billingsa, czyli obserwacja koloru i konsystencji śluzu szyjki macicy.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy e-Receptę na tabletki antykoncepcyjne może przepisać tylko ginekolog?

Nie. e-Receptę na tabletki antykoncepcyjne może przepisać lekarz każdej specjalności. Pacjentki bardzo często po przedłużenie antykoncepcji udają się właśnie do lekarza rodzinnego. 
 

Czy można otrzymać e-Receptę na antykoncepcję bez ubezpieczenia zdrowotnego?

Jak najbardziej tak. Brak ubezpieczenia zdrowotnego nie jest przeciwwskazaniem do otrzymania e-Recepty. Należy jednak pamiętać o tym, że w tym przypadku wszytski eleki będą z odpłatnością 100%.
 

Czy warto zażywać tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne mają również swoje plusy, ponieważ oprócz zapobiegania ciąży zmniejszają ryzyko raka endometrium, jajników, a także zapalenia narządów rodnych. 
Są one również wygodną opcją dla kobiety, a ich przyjmowanie można przerwać w dowolnym momencie. Dodatkowo zmniejszają ból miesiączkowy oraz intensywności krwawień.
 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!