Tabletki dzień po

konsultacje lekarskie online

Tabletki dzień po

 

Tabletka dzień po jest określana mianem antykoncepcji awaryjnej, z której korzystają kobiety, gdy inny rodzaj antykoncepcji zawiedzie bądź nie zostanie w ogóle zastosowana. Wokół tabletki dzień po narosło wiele mitów, które powielają środowiska, które nie akceptują tej metody awaryjnej antykoncepcji. Nadszedł czas, aby rozprawić się z największymi mitami.

 

MIT: Tabletka dzień po, to tabletka poronna!

Te pojęcia często są mylone, dochodzi do tego jeszcze stwierdzenie: tabletka wczesnoporonna. Należy zapamiętać, że tabletka dzień po NIE jest tabletką poronną, ponieważ działa w sytuacji, gdy komórka jajowa nie została zapłodniona. Tabletka dzień po zapobiega zapłodnieniu, więc nie ma ona możliwości poronnych, gdy do zapłodnienia nie doszło. Tabletka dzień po powinna być przyjęta w ciągu pierwszych 24 godzin od sytuacji, gdy inne zabezpieczenie zawiodło.

 

MIT: Tabletka dzień po wpływa na płodność!

Kolejny mit z serii: zróbmy zamieszanie. Tabletka dzień po nie wpływa negatywnie na płodność, co zostało potwierdzone badanami klinicznymi. Tabletka przyjmowana z rozsądkiem i zgodnie z zaleceniami jest całkowicie bezpieczna i nie ma żadnego wpływu na procent płodności w późniejszym okresie.

 

MIT: Tabletka dzień po jest nieskuteczna!

Każda tabletka dzień po wykazuje największą skuteczność po zażyciu w ciągu pierwszych 24 godzin po stosunku. Leki, których substancja czynna to lewonogestrel wykazuje skuteczność na poziomie 84%, a tabletka z octanem uliprysalu aż 97,7% skuteczności.

 

MIT: Takie tabletki są nielegalne!

W związku z zaostrzonymi przepisami, tabletka dzień po nie jest dostępna bez recepty. Aktualnie, aby wykupić taki lek, wymagana jest e-Recepta od lekarza. Taką e-Receptę może wystawić lekarz podczas konsultacji online lub konsultacji w gabinecie, więc nie ma tu żadnych działań, które można byłoby określić jako nielegalne.

 

Dlaczego powstają mity?

Mity najczęściej powstają w sytuacji, gdy ktoś jest niedoedukowany bądź się obawia czegoś nowego, nieznanego. Nie inaczej jest, gdy w grę wchodzą tabletki dzień po, wtedy cała rzesza przeciwników zaczyna głośno krzyczeć.

Jednak te krzyki nie przerażają nikogo, kto tych leków potrzebuje. Większość osób zdaje się jednak na wiedzę lekarzy, farmaceutów, chemików i wszystkich tych osób, które pracują nad lekami, aby były bezpieczne i skuteczne w użyciu. Tabletki dzień po jak każde leki mają swoje skutki uboczne, które mogą zniechęcić do skorzystania, ale będąc przed wyborem niechcianej ciąży, a dniem z miską przy łóżku – z reguły wybór jest prosty.

 

Czego się spodziewać?

Każde opakowanie antykoncepcji awaryjnej posiada ulotkę, z którą należy się bezwzględnie zaznajomić i do zaleceń się zastosować. Tabletki dzień pomogą wywoływać nudności, wymioty, bóle głowy, wahania nastroju, bóle mięśni, zmęczenie, czy senność. Warto obserwować swoje ciało, ponieważ w przypadku objawów silnie nas niepokojących, należy zgłosić się do lekarza, w celu przeprowadzenia badań.

Nie należy się obawiać jakichkolwiek konsekwencji z racji skorzystania z tabletek, ponieważ posiadanie ich oraz użycie jest zgodne z prawem.

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!