e recepta – tabletki antykoncepcyjne

konsultacje lekarskie online

 

E recepta już na dobre zawitała w naszym życiu i wielu pacjentów nie wyobraża sobie powrotu do tradycyjnej metody papierowych recept. W sytuacji, kiedy zapomnieliśmy przedłużyć e receptę na tabletki antykoncepcyjne, możemy połączyć się z lekarzem podczas konsultacji online i uzyskać fachową pomoc wraz z pożądanym dokumentem już w kilkanaście minut.

 

Czy każdorazowo podczas e-Wizyty zostanie mi wystawiona e recepta na tabletki antykoncepcyjne?

Podczas połączenia, lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny, przyjrzy się Twojej historii choroby, zapyta o choroby przewlekłe, czy stale przyjmowane leki. Na podstawie zebranego wywiadu zadecyduje, czy zachodzi zasadność do wystawienia e recepty na tabletki antykoncepcyjne.

Jeśli lekarz będzie widział jakiekolwiek przeciwwskazania zdrowotne, to mając na uwadze dobro pacjentki, odmówi wystawienia dokumentu na lek.

 

Jakie mogą być niepożądane skutki podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

 

Nudności

Niektóre pacjentki doświadczają łagodnych nudności przy rozpoczęciu stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Zazwyczaj ustępują one w krótkim czasie. Pomocne może okazać się przyjmowanie tabletek z jedzeniem lub przed snem. W przypadku utrzymujących się problemów lub niezwykle silnych nudności należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

 

Tkliwość lub powiększenie piersi

Po rozpoczęciu stosowania tabletek antykoncepcyjnych może wystąpić łagodna tkliwość lub powiększenie piersi. Zwykle ustępuje ono w ciągu kilku tygodni. Jeśli zauważysz utrzymujący się dyskomfort lub guzek, umów się na wizytę u lekarza.

 

Bóle głowy

Jeśli podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych pojawią się natarczywe i silne bóle głowy, należy skontaktować się z ginekologiem prowadzącym leczenie.

 

Plamienie lub nietypowe krwawienie

Niektóre pacjentki mogą zauważyć łagodne skurcze menstruacyjne z plamieniem, ale powinno ono ustąpić po trzecim opakowaniu tabletek. Skuteczność antykoncepcyjna jest obecna nawet w przypadku plamienia, o ile nie pominięto żadnej tabletki.

 

Brak miesiączki

Czasami pacjentka może przyjmować wszystkie tabletki prawidłowo i nie dostać okresu. Może się to zdarzyć z różnych powodów, takich jak: stres, choroba i podróż, a także z powodu problemów hormonalnych.

 

Zmiany nastroju

Niektóre pacjentki mogą zauważyć zmiany w swoim stanie emocjonalnym: obniżony nastrój lub niestabilność emocjonalna. Jeśli w przeszłości występowała u Ciebie depresja, omów to ze swoim lekarzem.

 

Zmniejszony popęd płciowy

Na popęd płciowy wpływa wiele czynników, jednak hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych mogą być czynnikiem powodującym zmniejszenie popędu płciowego. Jeśli zauważysz u siebie ten problem, można rozważyć zmianę na inną markę tabletek lub inną metodę antykoncepcji.

 

Zbyt długi czas oczekiwania na wizytę w gabinecie

W sytuacji, kiedy wizyta stacjonarna w gabinecie ginekologa, może być za bardzo odległa w czasie, wybierz konsultacje online na platformie telemedycznej haloDoctor. E recepta na przedłużenie Twojej stałej antykoncepcji, powinna być dostępna w ciągu kilkunastu minut. Korzystanie z usług medycyny online, generuje niewątpliwie wiele zalet.

 

 

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Jakie dane muszę podać w aptece, aby wykupić e-Receptę na antykoncepcję?

Tak naprawdę należy podać jedynie 4-cyfrowy kod recepty oraz numer PESEL. Z kolei, jeśli posiadamy receptę w formie pliku pdf, możemy pokazać farmaceucie plik na naszym telefonie, a on zeskanuje kod kreskowy i tym sposobem wyda leki.
 

Czy ubezpieczenie zdrowotne jest konieczne, aby otrzymać e-Receptę na antykoncepcję?

Nie, nie jest to koniecznością, a brak ubezpieczenia zdrowotnego nie jest przeciwwskazaniem do otrzymania e-Recepty na antykoncepcję hormonalną. Musimy się jednak liczyć z tym, że bez ubezpieczenia zdrowotnego leki będą do wykupienia z odpłatnością 100%.

Ile ważna jest e-Recepta na antykoncepcję?

Standardowa ważność e-recepty na antykoncepcję wynosi 30 dni od daty wystawienia przez lekarza. Dzieje się tak w przypadku, w którym lekarz nie zmienił daty realizacji na późniejszą. 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!