e-Wizyta z e-Receptą - Migrena

konsultacje lekarskie online

 

Migrena jest chorobą przewlekłą, ale jednocześnie tym typem choroby, który pojawia się, kiedy zechce, dlatego tak często osoby mają napady migrenowe w najmniej oczekiwanych sytuacjach, np. na wakacjach. Bywają sytuacje, w których osoba z atakiem migreny nie ma przy sobie leków, a potrzebuje natychmiastowej pomocy, w takiej sytuacji doskonale sprawdzi się szybka e-Wizyta z e-Receptą na odpowiedni lek przeciwbólowy.

 

O migrenie w kilku słowach

Migrena najczęściej kojarzona jest z nasilonym bólem głowy, ale jednocześnie jest jedną z tych chorób, do których wiele osób podchodzi wręcz lekceważąco, bo to tylko ból głowy. Wiele osób nie jest w stanie pojąć, że ból głowy może być tak silny, że osoby nie są w stanie wstać z łóżka, czy obrócić się na bok. Migrena objawia się u takich osób mdłościami, nudnościami, wymiotami. A także powoduje światłowstręt, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, takie jak dźwięk, czy zapach, pojawiają się także omdlenia. W ekstremalnych momentach może pojawić się paraliż mięśni, które poruszają gałką oczną, a także zaburzenia związane z nieodpowiednim funkcjonowaniem autonomicznego układu nerwowego – w tych przypadkach należy bezwzględnie zadzwonić po pogotowie ratownicze bądź ekspresowo pojechać do szpitala.

 

Dlaczego migrena atakuje?

Mimo, że migrena znana jest ludności od starożytności, to nadal nie można wskazać głównej przyczyny jej powstawania. Najczęściej wyróżnia się czynnik genetyczny oraz środowiskowy. Są również inne czynniki, które mogą być prowokatorem migreny i są to różnego rodzaju leki, zmiany hormonalne, różnego rodzaju napoje, czy pokarmy, uczucie głodu, gwałtowne zmiany pogody, niedobór snu lub nadmiar snu, a także wysoki hałas oraz silne i jaskrawe światło.

 

Leczenie migreny

Aby rozpocząć leczenie, w pierwszej kolejności należy odpowiednio ją zdiagnozować. Lekarz musi postawić rozpoznanie migreny, a ból głowy powinien spełniać odpowiednie kryteria. Wywiadowi lekarskiemu często towarzyszy badanie EEG oraz badanie obrazowe głowy.

Migrena może być leczona na dwa sposoby, w zależności od natężenia bólu:

  • leczenie farmakologiczne podzielone jest również na leczenie doraźne oraz leczenie profilaktyczne. W przypadku leczenia doraźnego, migrena leczona jest lekami, które mają na celu zmniejszenie dolegliwości. Leczenie profilaktyczne stosowane jest, gdy pacjent potrzebuje stosować leki codziennie, aby zminimalizować liczbę ataków migreny oraz ich siłę,
  • leczenie niefarmakologiczne ma na celu wprowadzenie nowych nawyków, które pozwolą na unikanie czynników, które powodują ból głowy. Dodatkowo pacjenci korzystają z terapii behawioralnej, podczas konsultacji online psycholog pracuje z pacjentem nad umiejętnościami związanymi z relaksem, czy pracą nad czynnikami stresującymi.

Migrena lubi, gdy człowiek daje jej miejsce do działania, dlatego warto zadbać o odpowiednią higienę snu, ponieważ wypoczęty mózg jest mniej podatny na czynniki, które mogą być zapalnikiem dla migreny. Każdy przypadek jest leczony indywidualnie i od tego zależy, czy e-Wizyta z e-Receptą będzie wymagana, ponieważ nie każdy przypadek wymaga leczenia lekami na receptę.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Co należy mieć na uwadze, cierpiąc na migrenę?

Poza lekami w celu zapobiegania wystąpieniu napadów migreny pacjentom chorującym przewlekle zaleca się zmianę stylu życia. Dla osób, które cierpią na migrenę, bardzo ważna jest: odpowiednia ilość snu, unikanie stresu, praktykowanie aktywności fizycznej, a także właściwy sposób odżywiania.

Czy istnieją produkty spożywcze, których warto unikać cierpiąc na migrenę?

Tak, do produktów, które są przeciwwskazane w diecie migrenowej, należą:

  • Kakao i czekolada,
  • Alkohol, w tym białe oraz czerwone wino,
  • Kawa,
  • Sery długo dojrzewające,
  • Produkty wędzone,
  • Drożdże.
Jak najszybciej uzyskać fachową pomoc lekarza?

Najszybszą drogą do uzyskania fachowej pomocy medycznej, jest umówienie się na konsultacje online. Podczas których lekarz po krótkim wywiadzie oraz zapoznaniu się z Twoją historią choroby, postawi odpowiednią diagnozę, przepisze receptę na odpowiednie lek lub wypisze L4 z pracy. Cały proces z tym związanym nie powinien zając dłużej niż kilkanaście minut.
 

Zobacz także

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

HaloDoctor nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!