Garść ciekawostek o fizjoterapii

 

Choć wydawać by się mogło, że swoje ciało znamy na wskroś, tak naprawdę jest ono skarbnicą tajemnic. Im lepiej je poznajemy, tym więcej nasuwa nam się na myśl pytań, tym więcej dostrzegamy nieznanych ścieżek, nieodkrytych skrawków organizmu, w których drzemie jakaś historia. Chcielibyśmy je lepiej poznać, zrozumieć, a szukanie odpowiedzi na kwestie związane z ludzkim organizmem może się okazać fascynującą przygodą niemającą końca.

 

Czy wiesz, że…?

1. Fizjoterapia sięga starożytności

Pierwszymi uczonymi, którzy zwrócili uwagę na związek między odpowiednim ułożeniem ciała, a uzyskiwanymi efektami leczniczymi byli m.in. Konfucjusz oraz Hipokrates. To właśnie oni w swoich dziełach poruszali kwestię gimnastyki ciała oraz jej wpływu na zdrowie, jako czynnik równoważny z higieną. Zaś Galen ze starożytnego Rzymu zdiagnozował i opisał wady postawy, jak skolioza, lordoza czy kifoza[1].

2. Najwięcej kości mamy w kończynach

Ludzkie ciało posiada w sumie 206 kości. W górnej kończynie znajduje się 30 kości, a w dolnej 26. Obie kończyny górne i dolne mają zatem aż 106 kości, co oznacza, że stanowią one aż 50% wszystkich kości ciała[2]. W samej zaś stopie znajduje się dokładnie ich dokładnie 25%.

3. Haluksy to dolegliwość raczej kobieca

Haluksy (inaczej mówiąc paluch koślawy) częściej występują u kobiet, na co mają wpływ predyspozycje genetyczne. Chód kobiet i mężczyzn różni się od siebie; kobiety mają szersze biodra, przez co też inaczej stawiają stopy, a to powoduje, że trzeszczka w obrębie palucha zostaje podwichnięta, co z kolei prowadzi do bolesnego stanu zapalnego[3].

4. Marynarz Popeye powinien pójść do lekarza?

Czy kojarzysz marynarza z puszką szpinaku w dłoni, fajką w ustach i ogromnym bicepsem? Wszyscy chyba znamy Popeye'a słynącego z tego, że zajadał się szpinakiem, co skutkowało, że żaden mężczyzna nie dorastał mu do pięt, jeśli chodzi o siłę fizyczną. Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, że tak naprawdę ten siłacz cierpiał na poważną dolegliwość? Czy może podczas oglądania tej bajki chociaż raz zwróciłeś uwagę na to, że jego bicepsy, choć ogromne, znajdują się nieco niżej, niż być powinny? Otóż dolegliwość ta została nazwana właśnie imieniem tego dziarskiego marynarza. Objaw Popeye'a jest to wybrzuszenie powyżej stawu łokciowego następujące przy zerwaniu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia i zsunięciu go w kierunku łokcia. Do urazu najczęściej dochodzi u osób powyżej 35 roku życia[4]. Dolegliwość leczy się długą rehabilitacją, przy czym staw nie może być zbytnio przeciążany.

5. Broda ma dodawać nie tylko uroku

Zarost chroni mięśnie przyczepiające się do pierwszego kręgu szczytowego przed bodźcami termicznymi, na które są bardzo wrażliwe[5]. Dzięki temu zapobiega się m.in. stanom zapalnym oraz problemom związanym z pierwszym mięśniem szczytowym.

6. Twoje mięśnie żwaczowe mogą mieć siłę nawet do pół tony!

Choć rekordy Guinessa nie zdołają nas dziwić i zaskakiwać, mogą być coraz dziwniejsze i osobliwsze, jeden z nich może wydawać się szczególny; jest to rekord ustanowiony na najsilniejsze ugryzienie, którego siła wynosiła ok. 450 kg[6].

7. Najsilniejszym mięśniem żucia wcale nie jest żwacz...

Jest to natomiast mięsień skroniowy[7]. Jego zadaniem jest unoszenie żuchwy, przyciskanie do siebie zębów szczęki i żuchwy. Najsilniejsze działanie mają włókna biegnące pionowo, natomiast włókna mięśnia biegnące ku tyłowi cofają wysuniętą do przodu żuchwę[8].

8. Tylko jedne mięśnie w naszym ciele działają na 100%

Tylko jednej mięśnie w ludzkich organizmie, kiedy działają, dają z siebie wszystko. Są to mięśnie gałki ocznej.[9] Ponadto gałka oczna zaopatrzona jest w najszybciej kurczące się mięśnie[10].

9. Ludzie czasem rodzą się z dodatkowym żebrem

W 1 na 500 przypadków pojawia się u ludzi dodatkowe żebro, które może powodować zaburzenia w krążeniu, a także wpływać na zmiany napięciowe w obrębie mięśni przedniego i tylnego trójkąta szyi[11]. Posiadanie dodatkowego żebra jest zatem bardziej wadą, aniżeli czymś wyjątkowym. Doskonale sprawdza się więc tutaj zasada, że co za dużo, to niezdrowo.

10. Najmniejszym mięśniem w naszym ciele jest...

Mięsień strzemiączkowy, znajdujący się w uchu, a jego zadaniem jest utrudnianie przekazywania drgań na błonę okienka owalnego, poprzez odciąganie od niego strzemiączka. Zmniejsza to możliwość słyszenia dźwięków, ale chroni ucho wewnętrzne przez niebezpiecznymi drganiami o zbyt wielkiej sile[12],[13].

11. Biodra są nadzwyczaj mocne?

Najsilniejszym więzadłem ludzkiego organizmu jest więzadło biodrowo-udowe, potrafiące utrzymać siłę nawet 350 kg[14].

12. Drzemie w Tobie ukryta siła, o której nawet byś nie pomyślał!

Gdyby wszystkie mięśnie ludzkiego ciała zadziałały w tej samej chwili, to wytworzyłyby siłę ciągnącą o wartości 25 ton[15].

13. Nowotwór piersi nie tylko dotyka kobiet

Nowotwór piersi dotyka nie tylko kobiet, ale również i mężczyzn. W obu przypadkach jest chorobą szczególnie dotkliwą, ponieważ odnosi się do okolic intymnych i erogennych. O ile jednak promuje się badania mammograficzne wśród kobiet, przestrzega się kobiety przed zachorowaniem na raka piersi, co skutkuje tym samym większą świadomością w kobiecym społeczeństwie, tak wśród mężczyzn choroba ta jest o wiele rzadziej wykrywalna. Mężczyźni rzadko się badają, uważając możliwość wystąpienia u nich nowotworu piersi za kwestię wstydliwą[16].

 

[16]  James Hablin, Gdyby nasze ciało potrafiło mówić, Wyd. Marginesy, Warszawa 2018.

 
© BioStat 2023 Mapa Strony
Tukan Weryfikacja zgodności systemu z profilami IHE i standardami HL7 z platformą TUKAN.
eCRF.biz TM Labsites
Promocja
*do 10.12.2023
- 30% na licencję
kod: Mikolaj
Umów się na prezentację
Zamknij
Przenieś dane
do Medfile
Import
  • darmowy import bazy danych
  • bezpłatny abonament pół roku
Przenieś swoje dane
*Promocja ważna do końca roku