Zdarzenia Medyczne w Medfile EDM

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia od 1 lipca 2021 roku raportowanie zdarzeń medycznych będzie obowiązkowe dla wszystkich usługodawców realizujących świadczenia zdrowotne. Co to jest zdarzenie medyczne oraz dlaczego jest to ważny krok w wymianie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej pomiędzy podmiotami leczniczymi?

 

Czym jest zdarzenie medyczne?

Zdarzenie medyczne to świadczenie zdrowotne służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia. Zdarzeniem nazywamy również inne działania medyczne, które wynikają z procesu leczenia lub odrębnych przepisów, które regulują zasady ich udzielania.

 

Jakie informacje będą przekazywane do Systemu P1?

Do systemu P1 będą przekazywane następujące informacje:

  • Dane usługodawcy (kod resortowy, REGON, identyfikator usługodawcy),
  • Dane pacjenta (PESEL oraz adres zamieszkania),
  • Dane dotyczące świadczenia zdrowotnego (m.in. kod świadczenia, data rozpoczęcia oraz zakończenia realizacji świadczenia).

Ważne: Podmiot lecznicy ma obowiązek przekazać do systemu P1 informacje o zdarzeniu medycznym niezwłocznie po jego wystąpieniu, jednocześnie nie później niż w terminie 2 dni od zakończenia świadczenia. Jedynym wyjątkiem od powyższego terminy jest sytuacja, w której rozpoczęcie i zakończenie świadczenia nastąpiło w różnych dniach.

 

Kogo dotyczy obowiązek raportowania Zdarzeń Medycznych?

Obowiązek raportowania zdarzeń medycznych dotyczy wszystkich usługodawców realizujących świadczenia medyczne.  Każdy pakiet Medfile oferuje bezpłatnie raportowanie zdarzeń medycznych. 

 

Dlaczego raportowanie Zdarzeń Medycznych jest bardzo ważne w wymianie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej pomiędzy Podmiotami leczniczymi?

Najważniejszym celem wdrożenia raportowania zdarzeń do systemu P1 jest umożliwienie wymiany Elektronicznej Dokumentacji Medycznej pomiędzy podmiotami leczniczymi. Dzięki wymianie dokumentacji medycznej możliwe będzie zbudowanie ciągłości udzielanych pacjentowi świadczeń zdrowotnych, jak również zwiększenie dostępów do specjalistów i zmniejszenie kolejek.

 

Posiadasz własne oprogramowanie i potrzebujesz dodatku w postaci Zdarzeń Medycznych ? 
Dostępny jest konektor API EDM.  Napisz bądź zadzwoń do nas a My przedstawimy Ci wiecej informacji. 

 
© BioStat 2021 Mapa Strony
Tukan Weryfikacja zgodności systemu z profilami IHE i standardami HL7 z platformą TUKAN.
eCRF.biz TM Labsites
Promocja
Medfile Business za 2795zł
15% taniej!
kod: Business
Umów się na prezentację
Halodoctor
Konsultacja
lekarska online
w 5 minut od 49 zł