Jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku jest bezsenność, na którą cierpi coraz więcej ludzi na całym świecie. Tempo życia, które sobie narzuciliśmy zaczyna negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie, powodując m.in. ospałość i bezsenność. Jak sobie z nią radzić?
Bezsenność znana jest również pod określeniem insomnia i dotyczy to sytuacji, w której osoba ma problem z zaśnięciem, ale i również z utrzymaniem snu, przede wszystkim dobrej jakości snu. Wiele osób nie ma świadomości jak poważnym problemem jest zła jakość snu i jakie negatywne skutki w naszym zdrowiu może mieć to w przyszłości.
Człowiek potrzebuje snu, aby ciało się z regenerowało i odpoczął umysł po całym dniu ciężkiej pracy. Niedobór snu, czy sen przerywany może wywoływać w osobie brak możliwości koncentracji lub rozdrażnienie. Bezsenność jest klasyfikowana pod zaburzenia psychosomatyczne, czyli do chorób somatycznych, które wywoływane są czynnikiem psychicznym. Natomiast zaburzenia snu są dzielone na dwie kategorie:
W zależności od skali problemu, lekarz decyduje, jaką pomoc pacjentowi zaoferować. Niektóre przypadki będą potrzebowały zaleceń związanych z nauką relaksu i unikaniem stresowych sytuacji, jednak wiele przypadków będzie wymagało wprowadzenia leczenia farmakologicznego i w takiej sytuacji zostanie wystawiona e-Recepta na leki, które pomogą zwalczyć bezsenność.
Bezsenność została podzielona na kilka kategorii, ponieważ może mieć ona różne okresy trwania:
Bezsenność w zależności od kategorii może być różnie leczona. W wielu przypadkach lekarz może zalecić kilka zmian, które wprowadzamy samodzielnie, np. konieczność zadbania o odpowiednią higienę snu, unikanie sytuacji stresowych, wietrzenie sypialni przed snem, wyciszenie przed snem – np. warto odłożyć telefon już godzinę przed planowanym snem, większa aktywność fizyczna, rezygnacja z drzemek w ciągu dnia – te kilka zmian może zdecydowanie zmienić dzień, a co najważniejsze noc osoby, która cierpi na bezsenność. Ważne jest, aby złapać odpowiedni i regularny tryb dnia, który pozwoli na wprowadzenie zmian i bezstresowe poddanie się tym zmianom.
Poważniejsze przypadki leczone są farmakologicznie, zostaje wystawiona e-Recepta na bezsenność, która zaburza cykl dnia. Pacjent otrzymuje najczęściej leki nasenne oraz środki uspokajające czy wyciszające.
Nie, nie jest to w żadnym stopniu wymagane. Można bez problemu otrzymać e-Receptę nie posiadając IKP.
Leczenie bezsenności może być bardzo długotrwałe i wymagać wypróbowania wielu metod farmakoterapii. Najbardziej kompetentnym specjalistą w tej dziedzinie jest psychiatra i to właśnie do niego powinniśmy się udać, aby otrzymać odpowiednio dobrane leki.
Nie, coraz częściej odchodzi się od farmakoterapii i zaleca pacjentowi udanie się na terapię poznawczo-behawioralna. Jest to nic innego, jak psychologiczna forma leczenia, która ma na celu identyfikację dotychczasowych zachowań, znalezienie źródła problemu oraz pracę nad nowymi dobrymi nawykami.