home
|
Baza wiedzy
|
e-Recepta
|
e-Recepta na bezsenność

e-Recepta na bezsenność

Jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku jest bezsenność, na którą cierpi coraz więcej ludzi na całym świecie. Tempo życia, które sobie narzuciliśmy zaczyna negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie, powodując m.in. ospałość i bezsenność. Jak sobie z nią radzić?

arrow Czym jest bezsenność?
arrow Kategorie bezsenności
arrow Proces leczenia

Czym jest bezsenność?

Bezsenność znana jest również pod określeniem insomnia i dotyczy to sytuacji, w której osoba ma problem z zaśnięciem, ale i również z utrzymaniem snu, przede wszystkim dobrej jakości snu. Wiele osób nie ma świadomości jak poważnym problemem jest zła jakość snu i jakie negatywne skutki w naszym zdrowiu może mieć to w przyszłości.

Człowiek potrzebuje snu, aby ciało się z regenerowało i odpoczął umysł po całym dniu ciężkiej pracy. Niedobór snu, czy sen przerywany może wywoływać w osobie brak możliwości koncentracji lub rozdrażnienie. Bezsenność jest klasyfikowana pod zaburzenia psychosomatyczne, czyli do chorób somatycznych, które wywoływane są czynnikiem psychicznym. Natomiast zaburzenia snu są dzielone na dwie kategorie:

  • nieorganiczne zaburzenia snu, które wywoływane są bodźcami, takimi jak przemęczenie, czy nadmiar sytuacji stresowych,
  • organiczne zaburzenia snu, które jest symptomem innej choroby lub zaburzenia.

W zależności od skali problemu, lekarz decyduje, jaką pomoc pacjentowi zaoferować. Niektóre przypadki będą potrzebowały zaleceń związanych z nauką relaksu i unikaniem stresowych sytuacji, jednak wiele przypadków będzie wymagało wprowadzenia leczenia farmakologicznego i w takiej sytuacji zostanie wystawiona e-Recepta na leki, które pomogą zwalczyć bezsenność.

 

Kategorie bezsenności

Bezsenność została podzielona na kilka kategorii, ponieważ może mieć ona różne okresy trwania:

  • bezsenność przewlekła dotyczy osoby, u której problem ze snem utrzymuje się ponad miesiąc. Najczęściej związane jest to ze schorzeniami na tle psychicznym, a także za sprawą leków uspokajających, leków nasennych, środków psychoaktywnych, czy zaburzeń rytmu serca. Bezsenność przewlekła leczona jest specjalistycznie, pod ścisłym nadzorem lekarza,
  • bezsenność krótkotrwała dotyczy osób, u których bezsenność wywołana jest czynnikiem np. stresowym i może trwać od kilku dni do około trzech tygodni. Oprócz czynnika zewnętrznego, powodem bezsenności krótkotrwałej może być również choroba somatyczna, np. nadciśnienie, czy problemy z oddychaniem,
  • bezsenność przygodna jest związana najczęściej z sytuacją, która pobudza organizm np. ważny, służbowy wyjazd w delegację. Bezsenność przygodna może trwać kilka dni.

 

Proces leczenia

Bezsenność w zależności od kategorii może być różnie leczona. W wielu przypadkach lekarz może zalecić kilka zmian, które wprowadzamy samodzielnie, np. konieczność zadbania o odpowiednią higienę snu, unikanie sytuacji stresowych, wietrzenie sypialni przed snem, wyciszenie przed snem – np. warto odłożyć telefon już godzinę przed planowanym snem, większa aktywność fizyczna, rezygnacja z drzemek w ciągu dnia – te kilka zmian może zdecydowanie zmienić dzień, a co najważniejsze noc osoby, która cierpi na bezsenność. Ważne jest, aby złapać odpowiedni i regularny tryb dnia, który pozwoli na wprowadzenie zmian i bezstresowe poddanie się tym zmianom.

Poważniejsze przypadki leczone są farmakologicznie, zostaje wystawiona e-Recepta na bezsenność, która zaburza cykl dnia. Pacjent otrzymuje najczęściej leki nasenne oraz środki uspokajające czy wyciszające.

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy konieczne jest zakładanie Internetowego Konta Pacjenta (IKP), aby otrzymać e-Receptę na leki na bezsenność?

Nie, nie jest to w żadnym stopniu wymagane. Można bez problemu otrzymać e-Receptę nie posiadając IKP.

Do jakiego lekarza się udać, aby otrzymać leki na receptę na bezsenność?

Leczenie bezsenności może być bardzo długotrwałe i wymagać wypróbowania wielu metod farmakoterapii. Najbardziej kompetentnym specjalistą w tej dziedzinie jest psychiatra i to właśnie do niego powinniśmy się udać, aby otrzymać odpowiednio dobrane leki.

Czy recepta z lekami, to jedyna droga, aby wyleczyć bezsenność?

Nie, coraz częściej odchodzi się od farmakoterapii i zaleca pacjentowi  udanie się na terapię poznawczo-behawioralna. Jest to nic innego, jak psychologiczna forma leczenia, która ma na celu identyfikację dotychczasowych zachowań, znalezienie źródła problemu oraz pracę nad nowymi dobrymi nawykami. 

Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!